REGIONALIA WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIEGO


_______________________________________________________________________________

Podróż w czasie - basen leśny w Kielcach

https://www.facebook.com/projektkielce/posts/1317152178326218

Artykuł ten Drodzy Czytelnicy, mój debiutancki zresztą dla "Projekt Kielce" będzie dla Was - Kielczan oraz przyjaciół ziemi kieleckiej podróżą. Podróżą piękną - bo jakże beztroską, przygodową wyprawą w piękny, gorący dzień gdzie na naszych opalonych ciałach kontrastować będą promienie słoneczne, wakacyjne promienie słońca - tak przyjemne i tak gorące, wydostające się z pośród wielu starych, pięknych, pachnących drzew.
Bądź na tyle uprzejmy czytelniku i pozwól mi pełnić rolę twojego przewodnika w tej podróży. Gwarantuję Ci, że będzie to nasza wspólna niezwykła wyprawa, fascynująca ekspada bo zwie się - podróżą w czasie. Pragnę Ci przekazać mój czytelniku cząstkę historii Kielc.


______________________________________________________________________________

Relacja ze zwiedzania miasta królewskiego Chęciny

https://myslimlodegopolaka-pangie.blogspot.com/2016/03/relacja-ze-zwiedzania-miasta.html


Kolejny wpis na mojej stronce będzie się odnosił typowo do spraw historycznych z woj. Świętokrzyskiego. Tak więc - wszystkich mieszkańców województwa Świętokrzyskiego, oraz Ci czytelnicy zafascynowani historią, turystyką, regionaliami woj. Świętokrzyskiego, a także Ci którzy lubią poczytać o historiach ludzi którzy żyli wiele lat temu - tym osobom ten wpis na pewno się będzie bardzo podobał. Zapraszam jednak wszystkich do przeczytania 1 części relacji ze zwiedzania królewskich Chęcin.
________________________________________________________________


Ochrona zabytków? Istnieje w Polsce ochrona zabytków? Jak ona funkcjonuje? Zapraszam do przeczytania mojego artykułu pt "Ochrona zabytków na przykładzie zamku królewskiego w Chęcinach"

____________________________________________________________________________

Artykuły dla strony - Zamek królewski Chęciny - rekonstrukcja. https://www.facebook.com/ZamekKrolewskiChecinyRekonstrukcja/?ref=page_internal.

1 cześć z serii - Dlaczego Zamek chęciński zasługuje na szczególną pamięć i zapis w historii Królestwo Polskiego.


Pragnę państwu przedstawić wiele ciekawostek historycznych, które udowadniają ze nasz zamek jest miejscem szczególnym dla historii naszego kraju. Nie jest wiele takich miejsc, obiektów w Polsce o tak długiej i bogatej historii.
Tak więc dziś:

Zamek Królewski Chęciny koło Kielc pełnił funkcje militarną (w zasadzie rycerską) jak i mieszkalną - BYŁ REZYDENCJĄ WDÓW KRÓLEWSKICH. I właśnie w tej części skupimy się na jego zacnych mieszkankach. Mieszkała w nim np. - KRÓLOWA ADELAJDA HESKA (ur. 1324, zm. 1371) – żona Kazimierza Wielkiego, Córka landgrafa Hesji – Henryka II Żelaznego i Elżbiety z dynastii Wettynów) , siostra tegoż króla - ELŻBIETA ŁOKIETKÓWNA, sprawująca rządy w imieniu swego syna Ludwika Węgierskiego, a w 1425r w czasie morowej zarazy na bezpiecznym zamku w Chęcinach przebywała czwarta żona króla Władysława Jagiełły - KRÓLOWA ZOFIA HOLSZAŃSKA z synem Władysławem,(późniejszym królem W. Wareńczykiem ) - czy wreszcie KRÓLOWA BONA SFORZA która jest bardzo ważną , wręcz legendarną postacią w historii nie tylko Polski ale i całej Europy. To że akurat wybrała na pobyt w końcowych latach swego życia zamek w Chęcinach jest ogromnym wyróżnieniem, 1554 roku Królowa przechowywała w nim swój ogromny majątek z którym wyjechała z zamku prosto do do Włoch. Gdy opuszczała Chęciny, jej majątek wieziono na 24 wozach, ciągnionych przez 140 koni. Ukazuje to renomę zamku w tamtych czasach, jego bezpieczeństwo i „niezdobywalność”. Średnio bezpieczny, a choćby piękny zamek nigdy nie byłby rezydencją wdów królewskich, gdzie takie rezydencje musiały wyróżniać się niebywałym luksusem jak i bezpieczeństwem - co właśnie musiało wyróżniać nasz chęciński zamek.

Tekst: Grzegorz.P
Korekta : Wojciech Starz
Zofia Holszańska

Królowa Bona Sforza:

_________________________________________________________________________________

Przedstawiamy dziś Państwu II cześć z cyklu "Dlaczego zamek chęciński zasługuje na szczególną pamięć i zapis w historii Królestwo Polskiego.


________________________________________________________________________________

Przedstawiamy Państwu kolejna 3 cześć z cyklu „Dlaczego zamek chęciński zasługuje na szczególną pamięć i zapis w historii Królestwo Polskiego.
______________________________________________________________________________

Przedstawiamy Państwu kolejna już 4 cześć z cyklu „Dlaczego zamek chęciński zasługuje na szczególną pamięć i zapis w historii Królestwo Polskiego_______________________________________________________________________________

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza