sobota, 15 kwietnia 2017

Refleksje na czas świąt Zmartchwystania Pańskiego.

Czy jeśli w naszym życiu pojawił by się człowiek, który powiedział by o Sobie, że jest synem samego Boga, tym przepowiadanym przez proroków w księgach, uwierzyli byśmy, czy posądzili go o - chorobę psychiczną, bluźnierstwo, albo narcyzm, czy wręcz megalomanię?
Przygotowując się do świąt, pomyślmy czy nie byliśmy w tłumie ludzi którzy skazali Jezusa na okrutną śmierć, a potem nie wierzyli czy wręcz drwili z jego Zmartwychwstania.
Czasy się zmieniają, a my ludzie? Cechy ludzkie są ponad czasowe ...
Przemyślmy zatem pewne kwestie związane ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego.Drodzy Czytelnicy nadchodzą dla nas - chrześcijan najważniejsze święta w roku, przygotowujemy się do tego największego, kluczowego dla naszej wiary wydarzenia przez wiele dni.
Porządki w naszych domach, świąteczne wypieki, koszyk z jajeczkami, pisankami, rodzina w tym właśnie czasie składa sobie wizyty, jej członkowie składają sobie życzenia, zastawa naszych stołów obfita jest w wielkanocne potrawy. Piękny czas, prawda?
Każdy z nas lubi święta, bo wolne od pracy, czas wypocząć, "poświętować" a w lany poniedziałek polać się wodą (notabene - szkoda, że ta tradycja wymiera niestety...).
Często odnoszę wrażenie jednak, iż w dobie tego całego świątecznego zawirowania, zakupów, wizyt, porządków zatraciliśmy prawdziwy sens świąt, tak jakby współczesne przygotowania świąteczne - zabijały całą istotę tych jakże bardzo ważnych dla nas chrześcijan dni. Czyż niektórzy z nas przygotowują się do świąt, których na dobrą sprawę nie obchodzą, a od wydarzenia powstania z martwych i samej osoby - Jezusa Chrystusa trzymamy się z daleka, jednak w święta chrześcijańskie chcemy obchodzić, tak? Ma to logikę?


Osobiście mam wrażenie że dla wielu ludzi ważne jest głównie to, żeby w święta się najeść, napić, spotkać z rodziną, no ewentualnie "tradycyjnie" iść do Kościoła, z którego za godzinę wyjdziemy i nic nie wyniesiemy, albowiem przebywając w nim myślimy o"niebieskich migdałach", no albo księża czy instytucja Kościoła nas zniechęca do słuchania kazania... Lecz gdzie w tym wszystkim jest Jezus Chrystus, który dla nas wszystkich - po straszliwych mękach powstał z martwych?
Świętujemy zmartwychwstanie Jezusa, celebrujemy jego zwycięstwo dla nas ludzi, i to w jego imię spożywamy potrawy wielkanocne, nie idąc w tych dniach do pracy, tak już nawet patrząc na to z materialno - hedonistycznego punktu widzenia, więc oddajmy te święta Jezusowi, postarajmy się chociaż, bo to wszystko co spotyka nas dobrego jest tylko dzięki niemu. Paranoją jest to, że współczesna kultura i mass media wypierają prawdziwą istotę świat chrześcijańskich zastępując je różnymi rzeczami - wirusem konsumpcjonizmu, ciągłego zachrzaniania, pisanek, zajączków i innych "figurek". Nie macie wrażenia, że w tym całym expresie świątecznym, zatracamy to najważniejsze, kluczowe?

Nawet gdy jesteś słabej wiary czytelniku, te dni oddaj Jezusowi i nie daj się wciągnąć w to, co promuje nam chory system, który nie mogąc usunąć nam świąt z kalendarza, zmienia ich prawdziwy wymiar, tak aby miał jak najmniej wspólnego z chrześcijaństwem. Warto też dodać, że abyśmy prawdziwie mogli świętować, powinnyśmy coś wnieść duchowego w czas przygotowań, nie mówiąc już o wielkim poście, drodze krzyżowej i rozważaniach. Ci którzy tego nie rozumieją, poprostu według mnie nie powinni świętować, albowiem święto Zmartwychwstania Pańskiego to święto chrześcijańskie!

Na koniec mojego wywodu życzę Wam wszystkim - znajomkom i czytelnikom abyście godnie celebrowali święta Zmartwychwstania Pańskiego w ciepłej, rodzinnej, pełnej miłości atmosferze, oraz wielu radosnych chwil, odnowy duchowo moralnej, która każdemu z nas jest potrzebna.

Pan Gie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza